Konto oszczędnościowe stało się wśród współczesnych Polaków jednym z najważniejszych sposobów inwestowania i gromadzenia oszczędności. Wynika to głównie z wysokiej dostępności tego typu produktów bankowych, a także ich podstawowych walorów – między innymi łatwej dostępności do zgromadzonych środków oraz dość interesujące oprocentowanie – niekiedy zbliżone do tego z lokat terminowych.
Czym się kierować podczas wyboru konta oszczędnościowego?
Kluczowym kryterium, którym powinni kierować się inwestorzy w przypadku konta oszczędnościowych jest oprocentowanie. To od niego zależy ile inwestor zarobi na wpłaconym na konto oszczędnościowe kapitale. Zwracając uwagę na oprocentowanie warto jednak pamiętać o potencjalnych sztuczkach niektórych banków. Mogą one np. kusić wyjątkowo wysokim oprocentowaniem, które dotyczy jednak określonego czasu. Po jego minięciu oprocentowanie może osiągnąć niższy poziom – często znacznie. Zdarza się także, że oferta danego banku w zakresie wysokiego oprocentowania może dotyczyć jedynie części wpłaconych na konto oszczędnościowe środków. Warto pamiętać, że oprocentowanie, które oferują banki dla kont oszczędnościowych nie odznaczają się stałym oprocentowaniem – podobnie jak w przypadku lokat ze zmiennym oprocentowaniem. W każdej chwili bank może zmienić oprocentowanie oferowanych kont oszczędnościowych. Oczywiście odpowiednio wcześniej musi o tym fakcie poinformować swoich klientów.
Opłaty związane z prowadzeniem rachunku oszczędzającego
Drugim elementem, na który koniecznie każdy inwestor powinien zwrócić uwagę są koszty związane z posiadaniem rachunku oszczędnościowego. Ważne są szczególnie koszty wykonywania tradycyjnych przelewów. Z reguły banki pozwalają na darmowe wykonanie zaledwie jednego przelewu, a każdy kolejny związany jest z określonymi w tabeli kosztów wydatkami. Oczywiście nie wszystkie banki pobierają tego typu opłaty. W znalezieniu oferty, która pozwoli na swobodne przelewanie i wypłaty zgromadzonych oszczędności przyda się ranking kont oszczędnościowych oraz wizyta na stronie internetowej banku lub w oddziale bankowym. Innymi opłatami, na które warto zwrócić uwagę wybierając konta oszczędnościowe są te związane z wypłatami pieniędzy z bankomatu oraz z tytułu samego posiadania karty do bankomatu.
Samo prowadzenie kont oszczędnościowych z reguły jest całkowicie darmowe. Jednak warto szczegółowo prześledzić umowę o prowadzenie tego typu rachunku. W niektórych ofertach o konta oszczędnościowe może być zapis, który mówi, że prowadzenie konta jest darmowe pod warunkiem odpowiednio wysokich comiesięcznych wpływów na konto. Konta oszczędzające to bezpieczne inwestycje, które pozwolą na swobodne, bezpieczne inwestowanie oszczędności, a także zarządzanie nimi. Między innymi dlatego cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością.