Oferta banków w zakresie możliwości przechowywania pieniędzy swoich klientów jest niezwykle szeroka. Wyróżniamy konta osobiste, konta oszczędnościowe i różnego rodzaju lokaty bankowe.
Najbardziej praktyczną i najpopularniejszą formą depozytu bankowego jest oczywiście konto oszczędnościowe. Trudno wyobrazić sobie życie bez rachunku bankowego. Ta usługa bankowa pozwala dokonywać przelewów, zlecać stałe płatności i płacić za zakupy korzystając z karty płatniczej. W większości oferty tego rodzaju, banki proponują swoim klientom również karty debetowe.
Zalety konta oszczędnościowego
Poza kontem bankowym, wiele osób posiada konto oszczędnościowe. Jest to ciekawe rozwiązanie finansowe, bo zapewnia oprocentowanie wpłacanego kapitału, ale także pozwala swobodnie dysponować zgromadzonymi przez nas na koncie środkami. W tym przypadku nie ma zatem obowiązku „zamrażania” pieniędzy. Dla wielu ludzi jest to kwestia zasadnicza. Ponadto konto oszczędnościowe zakładane jest na czas nieokreślony, w każdej chwili można z niego zrezygnować, zamykając rachunek. I nie musimy obawiać się kar finansowych, które występują np. przy rozwiązaniu umowy lokaty bankowej przed terminem ustalonym w umowie.
Rodzaje lokat bankowych
Warto zwrócić uwagę na te depozyty bankowe, które nie tylko zapewniają bezpieczne przechowywanie naszych środków finansowych, ale także stwarzają możliwość oszczędzania i pomnażania ulokowanego w banku kapitału. Jedną z tego typu usług są lokaty bankowe. Popularne i bezpieczne produkty, które zachęcają klientów dość wysokim oprocentowaniem i stabilnością zysków. Oprocentowanie lokat dostępnych na rynku w 2014 roku jest sprawą zasadniczą. Im wyższe, tym większych możemy oczekiwać zarobków. Lokata bankowa posiada tzw. termin zapadalności, co oznacza, że jest zawierana na określony czas, po upływie którego następuje zwrot zgromadzonych pieniędzy wraz z doliczonymi odsetkami.
Wśród lokat terminowych wyróżnić można między innymi lokatę call, która nie posiada określonego terminu przechowywania środków finansowych i ma zmienne oprocentowanie. Aby ją założyć należy być posiadaczem rachunku w danym banku i dokonać wpłaty konkretnej kwoty.
Spotkać można też usługę, zwaną lokatą inwestycyjną, gwarantującą ustalony, minimalny próg oprocentowania. Charakterystyczna w tym przypadku jest możliwość zmiany wysokości oprocentowania, jeśli zmienią się ceny instrumentów pochodnych, w które bank zainwestował ustalony procent zysków z lokaty.
Ciekawą formą lokaty jest lokata overnight, zwana nocną, która zostaje założona jednego dnia, a następnego pieniądze wraz z odsetkami zostają klientowi wypłacane. Wartym uwagi rozwiązaniem finansowym są lokaty bankowe o charakterze progresywnym. Przewidują one wzrost oprocentowania z każdym kolejnym miesiącem. Istnieje także lokata antypodatkowa, dzięki której można uchronić się przed ponoszeniem kosztów podatku od zysków kapitałowych.
Ubezpieczenie i oszczędzanie w jednym
W tym miejscu warto wspomnieć o tak zwanej polisolokacie. Jest to usługa bankowa, która łączy cechy lokaty bankowej z zaletami polisy. Polisy lokacyjne stanowią depozyt bankowy, który poza przechowywaniem i pomnażaniem naszych pieniędzy, zapewnia ubezpieczenie na życie. Jeśli jednak zdecydujemy się na założenie polisolokaty, musimy być świadomi, że decydujemy się jednocześnie na „zamrożenie” kapitału na bardzo długi czas. Ale dzięki zawarciu umowy polisolokaty, unikniemy natomiast konieczności uiszczenia podatku kapitałowego.