A może dom z kolektorem słonecznym?

0
78

A może dom z kolektorem słonecznym?

300 mln złotych dotacji rozdzielonych zostanie w ciągu najbliższych trzech lat wśród osób, które chcą móc korzystać z bardziej ekologicznych metod grzewczych – czyli z kolektorów słonecznych. Dotacja możliwa będzie również dla indywidualnego klienta, a maksymalna kwota dotacji to 45% wartości kredytu brutto (czyli około 2,5 tys złotych do metra kwadratowego instalacji).

Kolektory słoneczne w Polsce nie są jeszcze popularne. Trudno się zresztą dziwić. Inwestycja jest spora, a nasz klimat nie zachęca do tego rodzaju wydatków. Nasłonecznienie w Polsce nie jest na tyle intensywne, aby można było ogrzewać wodę kolektorem przez cały rok. Nierzadko nawet latem nie uzyskamy pełnego ogrzania wody za pomocą kolektora. I choć stale pojawiają się na rynku coraz bardziej wydajne moduły, nadal czas zwrotu inwestycji to przeciętnie 12-15 lat (w zależności od metody grzania wody).

6 banków podpisało już umowy na dotacje. A co trzeba zrobić, by swój dom móc w kolektory wyposażyć z dotacją? Przede wszystkim trzeba mieć prawo własności do nieruchomości i ogrzewać dom i wodę we własnym zakresie. Następnie, trzeba złożyć wniosek o kredyt i dofinansowanie, a po montażu instalacji, przedstawić protokół zdawczo – odbiorczy. Wszystkich informacji udzielają banki, które podpisały umowę na kredytowanie inwestycji. Są to: Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy i Mazowiecki Bank Regionalny